Pierwsze urodziny malucha to zwykle długo wyczekiwany moment, który rodzice pragną hucznie świętować w gronie najbliższych. Oczywiście każdy chce obdarować jubilata wyjątkowym podarunkiem – tu jednak pojawia się problem… Okazuje się, że wybór prezentu na roczek jest dość problematyczny. W końcu na tym etapie odpadają wszystkie niemowlęce akcesoria takie jak gryzaki, szeleściki, grzechotki czy karuzele, a na niektóre zabawki roczniak jest jeszcze za mały – nie ułoży puzzli, nie pobawi się lalką ani nie obsłuży zdalnie sterowanego auta.

Co zainteresuje dziecko kończące 12 miesięcy? Czym będzie umiało się  bawić? Jakie zabawki wesprą jego rozwój na tym etapie? Jeśli szukacie prezentu na roczek,  poniżej znajdziecie garść inspiracji!

Pudełko pełne niespodzianek, czyli kostka edukacyjna

kostka edukacyjna prezent na roczekKostka edukacyjna to ciekawy gadżet przede wszystkim ze względu na wielofunkcyjność. Zabawka to zwykle połączenie sortera, pętli motorycznej i wielu ruchomych elementów, które maluch może przesuwać – każda ściana kostki zapewni roczniakowi multum atrakcji! Gwarantujemy, że żadne dziecko szybko nie znudzi się takim pudełkiem rozmaitości, a dodatkowo wyniesie wiele korzyści z zabawy: kolory i rysunki będą doskonałym bodźcem stymulującym wyobraźnię, elementy ruchome pozwolą na ćwiczenie motoryki, a sorter nauczy malca logicznego myślenia.

Zabawki na kółkach do pchania i ciągania

Okolice 12 miesięcy to zwykle czas, w którym maluch stawia pierwsze kroki. Chodzenie, a raczej bieganie jest wówczas dla niego ogromną frajdą – to nowy rodzaj eksplorowania przestrzeni, dający przecież tak wiele możliwości. Dziecko wreszcie ma wolne rączki podczas poruszania się, a to oznacza, że w przemieszczaniu mogą towarzyszyć mu ulubione zabawki. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o pchaczach czy zabawkach na kółkach ze sznureczkiem, które są idealnymi towarzyszami pierwszych pieszych wędrówek. Sprawdzą się zarówno w domu, jak i na podwórku, a nawet na spacerze. Niektóre z nich wydają wesołe dźwięki, inne posiadają dodatkowe elementy, którymi dziecko może swobodnie manipulować – wariantów jest całe mnóstwo.

zabawka na roczek do ciągnięciapiramida edukacyjna na roczek

Piramida edukacyjna – budowanie i burzenie

Kolejną zabawką wartą uwagi jest, genialna w swej prostocie, piramida edukacyjna. To nic innego jak zestaw klocków różnej wielkości, które ułożone od największego do najmniejszego tworzą wieżę. Kolorowe sześciany przedstawiają ilustracje pobudzające wyobraźnię, a mnogość elementów to furtka do tworzenia najróżniejszych konstrukcji. Piramida edukacyjna pobudza kreatywność (będziecie w szoku, w jak różnorodny sposób dziecko wykorzystywać będzie klocki!), a także jest świetnym sposobem na zabawę z rodzicami – zwykle to rodzice budują wieżę, a maluchy ją przewracają. :)

Praktyczny zestaw naczyń jako prezent na roczek

zestaw naczyć dla dziecka jako prezent na roczekJeśli chcesz, aby prezent na roczek posłużył jubilatowi na dłużej i był przede wszystkim praktyczny, postaw na pewniaka – zestaw naczyń dla dzieci. W najbliższym okresie dziecko będzie rozpoczynało naukę samodzielnego jedzenia, więc odpowiednie talerzyki, miseczki, kubki i sztućce wspierające samodzielność okażą się niezbędne. W sklepach dla dzieci znajdziesz ogromny wybór tego typu akcesoriów – plastikowe, silikonowe, bambusowe, z przyssawką, w rozmaitych kształtach i o uroczych wzorach. Warto pamiętać, by postawić na rozwiązanie trwałe i bezpieczne dla dziecka. W końcu sztućce i talerze wielokrotnie będą lądować na podłodze lub pełnić rolę instrumentów muzycznych… :)

Wybierając prezent na roczek, można również postawić na słodkie i mięciutkie pluszaki tak uwielbiane przez najmłodszych, ubranka, które zawsze przydadzą się dziecku, ozdoby i akcesoria do pokoju (np. pościel) albo po prostu skonsultować swój wybór z rodzicami jubilata, którzy najlepiej znają swoje dziecko i z pewnością podpowiedzą, co przypadnie mu do gustu.